Finansskatten opprettholdes uendret
Regjeringspartiene er enige med SV om en budsjettavtale. SV fikk ikke gjennomslag for å øke finansskatten, men bankene er pålagt mer detaljerte rapporteringskrav til Finansportalen.
Har du husket å logge inn? Du er innlogget dersom ditt navn vises øverst til høyre på våre nettsider. Medlemsnyheter/medlemsinformasjon er kun synlig for innloggede medlemmer.
94 resultater
Regjeringspartiene er enige med SV om en budsjettavtale. SV fikk ikke gjennomslag for å øke finansskatten, men bankene er pålagt mer detaljerte rapporteringskrav til Finansportalen.
Det er urolige tider i global og norsk økonomi. Da er det dumt å eksperimentere med rammevilkårene for bankene, som nå skal hjelpe til med å holde hjulene i gang. Men det er altså det SV gjør når partiet foreslår å endre innretningen på og doble provenyet fra finansskatten, skriver NHO-sjef Ole Erik Almlid. Les hele innlegget i Dagens Næringsliv.
«Bankene betaler ikke merverdiavgift på finansielle tjenester», skriver SV i sitt alternative statsbudsjett. Det er en grunnleggende misforståelse at bankene slipper å betale merverdiavgift på finansielle tjenester.
SVs forslag om å doble finansskatten, er det Norge trenger minst nå. Det er usikre og urolige tider, og næringslivet trenger sårt kapital til den store omstillingen vi skal gjennom. Da er vi mer avhengig enn noensinne av en lønnsom finansnæring som har muskler til å stå imot tap og kapital til å stille opp for næringslivet, sier administrerende direktør Kari Olrud Moen i Finans Norge.
Mandag ble det kjent at Karianne Tung (Ap) skal inn i nyopprettet post som statsråd for digitalisering- og forvaltningspolitikk. – Dette er etterlengtet, og vi er svært positive til at digitalisering prioriteres i større grad, sier Tom Høiberg, direktør for digitalisering og betaling i Finans Norge.
– I en tid med press på familienes økonomi, er det viktig å sikre at vi har nok arbeidsgivere som har tro på fremtiden, og som tør, og har råd til, å ansette folk, sa Finans Norges administrerende direktør Kari Olrud Moen under dagens høring av statsbudsjettet i finanskomiteen.
I løpet av de siste ukene har Finans Norge deltatt på budsjetthøringer i de fleste av komiteene på Stortinget. Få en oversikt over alle prioriterte saker vi har spilt inn på vegne av finansnæringen.
Statsbudsjettet 2024: I statsbudsjettet styrker regjeringen bevilgningene til flom, ras og skredsikring. Men fortsatt ligger nivået langt under behovet både Riksrevisjonen, NVE og Gjerdrumutvalget har pekt på.
Statsbudsjettet 2024: Svindel mot bankkunder er et økende problem. Mange kunder blir utsatt for dette, og bankenes tap i forbindelse med svindel var i 2022 på 614 millioner kroner. Bankene jobber aktivt med tiltak for å forebygge og avsløre svindel. Finans Norge mener det er bra at regjeringen bevilger 50 millioner til å styrke arbeidet mot økonomisk kriminalitet.
Finansnæringen har en viktig rolle i omstillingen til lavutslippssamfunnet. I Regjeringens verktøy for bedre klimapolitisk styring (ofte kalt grønn bok) trekkes finansnæringens rolle frem, sammen med samspillet mellom reguleringer, skatter og avgifter. Her får du oversikt over saker i statsbudsjettet som er viktig for bærekraftig finans.