I februar hvert år inviterer Finans Norge alle ungdomsskoleklasser i Norge til å delta i NM i pengequiz om personlig økonomi.
Klassen som vinner NM får velge ut to elever som skal representere Norge i EM-finalen i Brussel. Dette er en ypperlig mulighet for opplæring i matematikk og samfunnsfag.
- Klassen som vinner NM, premieres med en spennende overraskelse.
- Den beste klassen velger ut to elever som blir Norges representanter i EM-finalen.
I 2023 var det norsk finale torsdag 16. mars og rundt 80 klasser deltok.
EM-finalen i Brussel
Det er European Money Federation (EBF) som arrangerer den årlige EM-finalen i pengequiz eller European Money Quiz (EMQ). Da kåres det hvem som blir europamester i personlig økonomi. I 2022 var det Norge som stakk av med seieren og ble beste i Europa!
I 2023 blir det EM-finale tirsdag 16. mai. To elever fra vinnerklassen kvalifiserer seg og reiser sammen med læreren til Brussel. Finalen foregår på formiddagen slik at man rekker hjem i god tid til 17. mai-feiringen.
I den europeiske finalen vil alle deltakerne få spørsmålene på sitt eget språk, så de norske deltakerne vil konkurrerer på norsk.
Kostnader i forbindelse med deltakelse i EM-finalen vil bli dekket.
Informasjon fra EBF om den europeiske finalen i 2022 (PDF)
Påmeldingen til 2023-konkurransen er nå lukket
NM-finalen ble avholdt torsdag 16. mars 2022 kl 10.00. Nå må du vente til februar 2024 for å melde din klasse på til NM i pengequiz!