Regjeringen inflasjonsjusterer inkassosatsene etter nesten ni år

Publisert

Mann. Foto.

– Det står flere viktige saker på agendaen for bransjen fremover. Med denne avklaringen på plass kan vi nå konsentrere arbeidet om å utvikle gode og ansvarlige løsninger til beste for samfunnet, bransjen og forbrukerne, sier Eddy Kjær, direktør for inkasso i Finans Norge. Foto: Kilian Munch

Inkassosatsen økes med syv prosent – mindre enn inflasjonen og Finans Norges anbefaling, men et viktig steg for næringslivet og forbrukerne.

Finans Norge har over tid tatt til orde for behovet for å inflasjonsjustere satsene i inkassobransjen. Etter Justis- og beredskapsdepartementets høringsrunde i vinter har regjeringen nå besluttet å gjennomføre en slik justering. Dette er første gang på nær ni år at inkassosatsene reguleres i tråd med prisutviklingen. 

Inkassobransjen ivaretar flere viktige samfunnsoppdrag. Bransjen bidrar blant annet til at selgere får betalt for varer og tjenester som er levert, til å opprettholde tillit i befolkningen og til å tilby rådgivning og veiledning til personer i en krevende økonomisk situasjon. Under dagens rammebetingelser har det vært utfordrende å utføre disse oppgavene på en bærekraftig måte. 

Finans Norge er positive til at regjeringen nå har aktualisert saken og fattet en beslutning etter lang tid. Samtidig peker organisasjonen på at det er et betydelig avvik mellom den reelle inflasjonen på over 30 prosent, Finans Norges tidligere forslag på 18,4 prosent og departementets vedtatte justering på omtrent syv prosent, altså fra 700 til 750 kroner. 

– Finans Norge verdsetter Justis- og beredskapsdepartementets arbeid og gjennomføringsevne i denne saken. Samtidig er vi skuffet over at nivået på justeringen fortsatt ligger et godt stykke under vår anbefalte løsning, sier Eddy Kjær, direktør for inkasso i Finans Norge. 

Dagens beslutning vurderes likevel som et viktig bidrag til å bedre rammebetingelsene for inkassoselskapene, og som et nødvendig skritt mot mer balanserte løsninger som ivaretar både næringslivets og forbrukernes behov.

– Det står flere viktige saker på agendaen for bransjen fremover. Med denne avklaringen på plass kan vi nå konsentrere arbeidet om å utvikle gode og ansvarlige løsninger til beste for samfunnet, bransjen og forbrukerne, sier Kjær.

Lurer du på noe? Ta gjerne kontakt.

Inkasso

Finn flere nyheter og relevant innhold for inkassobransjen.

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Vi holder deg oppdatert hver uke med nyheter, aktuelle saker, kurs og arrangementer. Er du ansatt i en av Finans Norges medlemsbedrifter, får du en egen medlemsversjon.