Fornuftig pensjonsforvaltning forutsetter amortisert kost

Publisert

En mann og en kvinne skriver notater mens de går gjennomgår flere papirer. Foto.

Foto: radekcho/Adobe Stock

Adgangen til å føre obligasjoner til amortisert kost, setter pensjonsleverandørene i stand til å ta økt risiko i kapitalforvaltningen. Finans Norge har i et brev til Finanstilsynet, svart på Finanstilsynets bekymring for konsekvensene av at livselskapene er gitt anledning til å føre rentepapirer til amortisert kost.

Finanstilsynet har i et likelydende brev til norske livselskaper av 15. desember i år stilt spørsmål ved om det er i kundens interesse å ha en høy andel av kundemidlene plassert i rentebærende papirer som er ført til amortisert kost. Finanstilsynet tar opp det samme spørsmålet i Finansielt utsyn for desember 2023.

Finans Norges entydige svar på dette er, ja, det er i kundens interesse å føre obligasjoner til amortisert kost. Kort oppsummert setter amortisert kost selskapene i stand til å ta økt risiko i forvaltningen av kundens pensjonsmidler. Pensjonsleverandørene ønsker å utnytte denne risikobærende evnen for å skape meravkastning, som igjen danner grunnlaget for selskapets fortjeneste og som også vil gi høyere pensjon til kundene.

Finansdepartementet fastsatte senest høsten 2022 forskriftsregler som viderefører pensjonsleverandørenes adgang til å føre obligasjoner og utlån til amortisert kost. Finans Norge ser ingen grunn til å endre dette regelverket. Tvert imot er det svært viktig at regelverket videreføres, også av hensyn til kundene.

Finanstilsynets vurdering synes å bygge på enkelte misforståelser, og Finans Norge har i brevet forsøkt å oppklare disse og å klargjøre hvorfor amortisert kost er gunstig for kundene.

Meld deg på nyhetsbrev

Meld deg på nyhetsbrev

Finans Norge holder deg ukentlig oppdatert med våre siste nyheter, aktuelle saker, kurs og arrangement. Medlemmer av Finans Norge kan motta medlemsversjonen av nyhetsbrevet ved å melde seg på med sin jobb-e-postadresse.