Klimaendringene vil ramme lokalsamfunn ulikt. Samtidig er det stor forskjell på hvor godt rustet kommune-Norge er til å takle ekstremvær.
Skadestatistikk fra Finans Norge viser en økning i erstatningsutbetalingene etter værskader på bygninger og innbo. De ti siste årene er det utbetalt over 24 milliarder kroner i erstatning til slike skader i Norge. I tillegg kommer store skader på infrastrukturen, for eksempel på veier og bruer når uværet herjer.
Viktig sikringsarbeid
Vannskadene øker og mange skader kommer i kjølvannet av kraftige regnbyger. Kraftig regn på relativt kort tid trekker skadetallene opp.
Finans Norge og forsikringsselskapene fremhever også behovet for flom- skredsikring. Sikring av utsatte steder er grunnleggende for folks trygghet i hverdagen. Vi har sett flere eksempler på at god flom- og skredsikring er avgjørende for å begrense skadene etter flom og jordras.
–Forsikringsselskapene bidrar gjerne med konkrete og detaljerte data slik at kommunene får bedre bakgrunn for skadeforebygging, sier skadedirektør i Finans Norge Hege Hodnesdal.
Økt samarbeid
I møtet mellom forsikringsnæringen og regjeringens representanter, la forsikringsselskapene vekt på at vi må lære av hverandre. Dessuten er det miljøvennlig å forebygge skadene og dermed unngå at de skjer.
–Vi er glade for at miljøministeren ville møte oss for å få innspill fra forsikringsnæringen. Samarbeid på tvers er nødvendig for å få bedre oversikt over hvor og hvordan de værrelaterte skadene treffer oss, sier Hodnesdal i Finans Norge.