Kristelig Folkeparti
KrF foreslår i sitt alternative statsbudsjett for 2019 å følge opp regjeringens forslag om en generell selskapsskattereduksjon fra 23 til 22 prosent. Partiet omtaler ikke finansskatt i sitt budsjettforslag.
Senterpartiet
Sp foreslår i sitt alternative statsbudsjett for 2019 å fjerne den forhøyede arbeidsgiveravgiften på 5 prosentpoeng. Partiet begrunner dette med at den ekstra arbeidsgiveravgiften vil «sikre tusener av SMB-bedrifter tilgang til finansiering og finansiering og rådgivning fra sin lokalbank».
Sp foreslår for øvrig å redusere selskapsskattesatsen til 22 prosent.
Arbeiderpartiet
Ap foreslår i sitt alternative statsbudsjett for 2019 å beholde den generelle selskapsskattesatsen uendret på 23 prosent. Særskattesatsen for finansnæringen foreslås beholdt uendret på 25 prosent. Partiet omtaler ikke den forhøyede arbeidsgiveravgiften for finansnæringen i sitt alternative budsjettforslag.
Sosialistisk Venstreparti
SV foreslår i sitt alternative statsbudsjett for 2019 å beholde den generelle selskapsskattesatsen uendret på 23 prosent. Partiet omtaler ikke finansskatten i sitt budsjettforslag.
Rødt
Ikke lagt frem alternativt statsbudsjett for 2019.
MDG
Ikke lagt frem alternativt statsbudsjett for 2019.
Kommentar til opposisjonspartienes budsjettforslag
Finans Norge er negativ til regjeringens forslag om å øke finansnæringens skatteulempe ytterligere gjennom neste års statsbudsjett gjennom å unnta finansnæringen fra den generelle selskapsskattereduksjonen som er foreslått. Forslaget fra regjeringen vil øke finansnæringens skatteulempe med 0,7 milliarder kroner fra 2019 sammenlignet med i år.
Det er gledelig at flere av opposisjonspartiene ikke foreslår å øke finansnæringens ulempe ved å beholde selskapsskattesatsen uendret i 2019. Samtidig er det viktig at man følger opp Stortingets enstemmige beslutning fra juni i år der man har pålagt regjeringen å vende tilbake til Stortinget med forslag til en provenynøytral omlegging av finansskatten som erstatter den forhøyede arbeidsgiveravgiften i finansnæringen. Regjeringen har varslet at den vil komme tilbake til Stortinget i løpet av 2019 med et forslag.