Bør være forsiktig med rentesignalisering

Gå til hovedinnhold
Publisert:

Bør være forsiktig med rentesignalisering

Konkurransetilsynet oppfordrer i Finansavisen i dag bankene til å være forsiktige med å signalisere renteøkninger.

Faksimile fra Finansavisen.

– Vi har sett tendenser til at signaler har blitt sendt, og at de er helt i grenseland for hva vi kan akseptere. Konkurransetilsynet har vært i kontakt med Finans Norge, og varslet at vi ser med bekymring på det som skjer, sier avdelingsdirektør Gjermund Nese i Konkurransetilsynet til avisen 18. november.

Kommunikasjonsdirektør Jan Erik Fåne i Finans Norge bekrefter at han har blitt kontaktet av Konkurransetilsynet.

– Finans Norge har tidligere sendt en påminnelse til bankene om å være forsiktige med å signalisere hva de vil gjøre med renta før en beslutning er tatt, og det er grunn til å understreke dette ytterligere, sier Fåne.

– Konkurransetilsynet følger nøye med på det som skjer. Det er derfor grunn til å være svært forsiktig når det gjelder å uttale seg om hva banken planlegger å gjøre med renta, sier Fåne.

Han viser til tidligere rundskriv som er sendt ut til medlemmene om dette, se under.